ponedjeljak, 15. svibnja 2017.
VAŽNO -Situacije u kojima NE smete da DOJITE
Mnoge mame imaju mleka i mogu da doje bebu, ali to iz nekog razloga ne žele. S druge strane, postoje žene koje žarko žele da doje, ali im se to ne preporučuje. Evo o kojim je problemima reč, te kako (i da li se) njih rešiti.
Prepune dojke
Prepunjenost dojki nije isto što i njihova napetost. Dojka može da bude teška, topla i puna, ali to je sasvim normalna pojava. Međutim, kada je proizvodnja mleka velika, a potrošnja mala, dolazi do prepunjenosti dojke i začepljenja mlečnih kanala.
Simptomi: Tvrde, ravne ili uvučene bradavice, dojka je uvećana, a koža zategnuta i sjajna. Areola je vruća i osetljiva, a beba ne može da uhvati bradavicu.
Rešenje: Obe dojke treba često i potpuno isprazniti, a između dva podoja na njih treba stavljati hladne obloge. Potrebno je, pre podoja, izmlazati višak mleka i omekšati dojku. Bebu treba postaviti u pravilan položaj na dojci i proveriti da li pravilno guta. Po završetku podoja, ponovo staviti hladne obloge.
Bolne (ispucale) bradavice
U prvim danima nakon porođaja, javlja se blagi bol u bradavicama, jer još uvek nisu “razrađene”. Međutim, ako dođe do njihovog oštećenja, pa one postanu bolne i/ili ispucale, to je siguran znak da nešto nije u redu.
Simptomi: Bradavica je bolna na dodir, na njoj se javljaju ragade, a u težim slučajevima javlja se i krvarenje.
Rešenje: Pre podoja treba stavljati tople obloge i naravno započeti podoj sa dojkom koja manje boli i koja je manje otekla. Treba voditi računa da se ravnomerno izmlaza mleko iz obe dojke. Normalno je da uvek ima više mleka u jednoj nego u drugoj, pa odojčetu treba dati da sisa tu puniju. Ukoliko oštećeno mesto jako boli i krvari, tu dojku treba nekoliko dana poštedeti od podoja. Za to vreme, redovno izmlazati mleko u šoljicu, pa ga kašičicom davati odojčetu.
Mastitis
Mastitis je upala mlečnih žlezda koja se manifestuje lokalnim i opštim simptomima.
Simptomi: Crvena i bolna dojka, povišena telesna temperatura, malaksalost, glavobolja i ubrzan puls. Ako primetite neke od ovih znakova, najvažnije je da ne prekidate sa dojenjem!
Rešenje: Majka treba da odmara i po potrebi uzima antibiotike ili analgetike. Ukoliko se posle 24 sata stanje ne popravi, obratite se lekaru.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Kućni poslovi koje nikako ne bi trebalo da radite u trudnoći
Bez obzira koliko se dobro osećate i što vaša trudnoća protiče u najboljem redu, postoje kućni poslovi koje bi za vreme iščekivanja naj...
-
Sastojci – 3 čaše od jogurta brašna – 1 čaša jogurta – 1 čaša ulja – ½ čaše šećera – 3 jaja – ½ limuna korica Način ...
-
Potrebno je: 5 soljica (od 150 ml) secera 4 soljice vode 3 soljice ulja 25 kasika brasna (500-550 g) 1 kesica praska za pecivo ...
-
Donosimo Vam nekoliko savjeta za tretiranje problema sa srcem! Ovi problemi se razlikuju i odnose se na uobičajne probleme kao što su...
Nema komentara:
Objavi komentar