petak, 19. svibnja 2017.

Kako najlakše zatrudneti prirodno?




Neplodnost je rastući problem u savremenom društvu. Kroz svakodnevne kontakte sa čitaocima našeg bloga imamo uvid u nivo frustracija i praktičnih problema sa kojim se suočavaju parovi koji ne mogu da zatrudne.199

neplodnost

Dobra vest koju ćemo podeliti sa vama jeste da postoji velika šansa da ipak dođete do trudnoće na prirodan način, naravno ako ste voljni da uneste neke pozitivne promene u svoj život.

Zašto ne mogu da zatrudnim?

Neplodnost može biti uzrokovana velikim brojem faktora: hormonski disbalans, sindrom policističnih jajnika endometrioza, anolvulatorni ciklusi, začepljenje jajovoda, povišen prolaktin, stres i mnogi drugi…

Međutim, neadekvatna ishrana, izloženost toksinima, kao i loša slika životnih navika uopšte, predstavljaju temelj iz koga izrastaju svi goreopisani zdravstveni problemi. Hitna poseta lekarima i posezanje za ozbiljnijim farmakološkim ili hirurškim intervencijama u nekim slučajevima jeste jedini izlaz, ali pre nego što se upustite u takav „začarani krug“, dajte šansu svome organizmu da se na prirodan način vrati u zdravstenu ravnotežu, što će značajno povećati šanse za prirodnu trudnoću.

Lečenje neplodnosti na prirodan način

Ljudi su danas skloni da potcene uticaj opštih životnih faktora na razvoj bolesti i sposobnost da prosto unapređenje istih bolest umanji ili čak potpuno ukloni. Obično im je lakše da odmah posegnu za šakom lekova ili „dignu ruke“ od traženja rešenja. Slična stvar je i sa sterilitetom. Evo šta u ovom slučaju može da pomogne više nego što ste mislili:

1. Zdrava ishrana

Ishranu nismo bez razloga stavili na prvo mesto. Ukoliko telo ne raspolaže sa dovoljnom količinom hranljivih materija, njegovi podsistemi (uključujući reproduktivni) neće funkcionisati na adekvatan način. Pored toga, višak prostih šećera i manjak esencijalnih masti otežaće uravnotežen rad hormonskih mehanizama što će se negativno odraziti na reproduktivne sposobnosti. Neki od saveta koji će vam olakšati zdraviju ishranu:

– Izbegavajate visoko procesiranu hranu (naročito prženu na biljnim uljima), šećer i belo brašno.
– Generalno smanjite unos ugljenih hidrata (peciva i testenine) a povećajte zastupljenost zdravih masti u ishrani (maslinovo ulje, namirnice bogate omega 3 mastima, avokado, jaja…), kao i povrća.
– Unosite dovoljno proteina (meso, riba, jaja, orasi)
– Od mlečnih proizvoda pre birajte jogurt nego mleko i koristite punomasne proizvode u manjim količinima pre nego „low fat“ varijante.
– Unosite dovoljno tečnosti (pre svega vode). Izbegavajte komercijalne napitke.

2. Životne navike

Svi znamo da loše navike poput pušenja, alkohola i slatkiša negativno utiču na opšte zdravstveno stanje. Pored toga, neke naizgled banalne stvari mogu na duži rok narušiti vitalnost organizma:

– Manjak sna i odmora. Tokom spavanja telo obnavlja svoje funkcije i sprema se za nove izazove. Odsustvo adekvatnog sna i odmora loše utiče na nivoe hormona. Dokazano je da je kod žena sa nižim nivoom melatonina i serotonina skraćena lutealna faza što za posledicu ima manje šanse za oplodnju.
– Izloženost toksinima. Teški metali, kancerogene materije, kao i određene supstance koje imaju hemijsku strukturu sličnu polnim hormonima (tzv. ksenoestrogeni) u savremenom lancu ishrane dopiru u značajnoj količini do našeg tela. Posledice, osim narušenog opšteg zdravstvenog stanja, ogledaju se i u smanjenoj plodnosti.
– Nedostatak fizičke aktivnosti. Telo je stvoreno za kretanje. Ono se sa fizičkim radom obnavlja, jača i postaje otpornije na izazove iz okruženja. Dozirana redovna fizička aktivnost se slobodno može nazvati lekom koji blagotvorno utiče na vitalnost celokupnog organizma.

3. Prirodni dodaci ishrani

Iako već male izmene životnih faktora navedenih u gornjem pasusu mogu značajno povećati potencijal za trudnoću, postoje i prirodni dodaci ishrani koji će ubrzati dostizanje željenog zdravstvenog i reproduktivnog statusa.

– Omega 3 masne kiseline. Ako niste ljubitelj morske ribe, ubavezno u svoju isranu uključite neki od suplemenata bogat sa omega 3 mastima.
–Perunska maka. Maka je biljka nalik rotkvici/repi koja se u južnoj Americi koristi u ishrani. Dokazano je da pozitivno deluje na nivoe polnih hormona kod oba pola čime se podiže nivo plodnosti.
– Biljni preparati za detoksikaciju. Kako biste očistili organizam od nataloženih supstanci koje mogu ometati rad reproduktivnog sistema, poželjno je da tokom nekoliko meseci uzimate i neki od ovakvih suplemenata.
– Vitamini i minerali. Najvažniji su antioksidansi (vitamin C i E, mineral Selen), vitamini B kompleksa, folna kiselina, kao i mineral Cink.

Za sve parove koji pokušavaju da ostvare trudnoću, vreme koje prolazi može prerasti u pravu agoniju. Stoga, pokušajte da uvažite neke od sveta navedenih ovde i već sada preokrenite stvari u svoju korist!

Nema komentara:

Objavi komentar

Kućni poslovi koje nikako ne bi trebalo da radite u trudnoći

Bez obzira koliko se dobro osećate i što vaša trudnoća protiče u najboljem redu, postoje kućni poslovi koje bi za vreme iščekivanja naj...