četvrtak, 20. travnja 2017.
Nega dečje kože: Pelenski osip
Pojavljuje se obično kao blago crvenilo na mestima gde pelena dodiruje bebinu kožu. U težim slučajevima može izazvati bubuljice, plikove ili ranice. Ukoliko se osip inficira, tada će inficirano područje biti jarkocrvene boje i otečeno. Crvene flekice mogu da se prošire i na delove kože koji nisu u dodiru sa pelenom.
Zašto nastaje?
Pojavi pelenskog osipa pogoduju retko menjanje pelena i nepotpuna higijena tokom presvlačenja, antibiotska terapija, proliv, alergija na neke vrste hrane ili na gel iz jednokratnih pelena, reakcija na deterdžent i omekšivač kod upotrebe pamučnih ili tetra-pelena.
Kada tražiti pomoć lekara?
Roditelji pelenski osip najčešće leče sami, bez pomoći lekara. Međutim, postoje stanja kada treba zatražiti pomoć stručnjaka:
-Kada se osip pojavi kod bebe mlađe od 40 dana
- Kada su uz osip prisutni čirevi, gnojni prištevi ili kraste
- Kada osip prate povišena temperatura, otečeni limfni čvorovi...
- Kada beba ne izgleda dobro ili gubi na težini
- Kada se osip širi izvan pelenske regije - uključujući kosu, lice ili ruke
- Kada se stanje ne popravlja ni nakon dva-tri dana, uprkos lečenju
Neka stanja pogoduju nastanku pelenskog osipa, kao nicanje prvih zubića ili stanje posle vakcinacije, uvođenje nemlečne hrane.
Šta ako se pojavi pelenski osip?
Za čišćenje pelenske regije treba koristiti običnu toplu vodu. Bolna područja nije dobro brisati. Umesto toga možete da koristite mlaz tople vode, i na taj način očistite bolna mesta. Nežno otklonite ostatke stolice. Bebu što češće ostaviti golišave guze. Uzgred, bebama prija kada su "oslobođene" od pelena, a sušenje kože je sastavni deo lečenja pelenskog osipa. Ponekad pomogne samo promena kreme ili pelena drugog proizvođača. Ako morate da koristite vlažne maramice, onda su dobar izbor one koje su bez mirisa. U pojedinim slučajevima je pelenskiosip nešto više od iritacije mokraćom, stolicom ili trenjem. Tada je, pored pravilne nege, neophodno i davanje određene terapije.
Kako ga sprečiti?
Roditelji ili oni koji se bave bebama mogu pomoći tako što će menjati pelene najmanje na svaka dva sata, a kada se beba ukaki - da je odmah presvuku. Najbolje je prilikom svakog presvlačenja oprati predeo ispod pelena čistom vodom, dobro isprati genitalije, guzu i pregibe, obrisati tapkanjem i pustiti da se koža dobro osuši, staviti tanak sloj zaštitne kreme, pa tek onda pelenu. Vlažne maramice koristiti samo u izuzetnim prilikama. Ako se koriste jednokratne pelene, treba voditi računa da njihova veličina bude prema kilaži, a ako se koriste pamučne ili tetra-pelene, onda koristiti poseban deterdžent za pranje bebine garderobe, svakako ih dva puta ispirati, a omekšivač ne upotrebljavati ili koristiti samo onaj koji je niskoalergogen. Mogu se koristi i kreme koje štite od pelenskog osipa.
Vrste osipa
Ako primetite osip, obavezno se obratite vašem pedijatru koji će ustanoviti o kakvom je osipu reč i da biste znali kako dalje da postupate. Ovo su neki od najčešćih oblika:
Obični pelenski osip
Do njega dovodi predugo sedenje u mokroj peleni i trljanje pelene o kožu. Ovaj osip se pojavljuje i kada se uvodi nova vrsta hrane, kao i kod izbijanja prvih zubića. Prema istraživanjima, skoro svaka beba bar jednom iskusi obični pelenski osip tokom prve godine. Stručnjaci se slažu u jednom: potrebno je stvoriti „barijeru“ između pelene i kože. U poslednje vreme u apotekama se može kupiti mnogo preparata koji su dizajnirani posebno za negu i zaštitu kože od osipa. Cinkov oksid je najpopularniji sastojak u kremama i losionima jer on stvara posebnu barijeru, a sprečava i razvoj bakterija.
Simptomi pelenskog osipa
- Najčešće počinje laganim crvenilom u pelenskoj regiji
- Obično ne zahvata kožne nabore
- Koža postaje bolna i vruća na dodir
- Mogu se razviti i ograničeni delovi suve i perutave kože
- Mogu se javiti i plikovi, koža se ljušti i postaje bolno osetljiva
- U najtežim slučajevima promene na koži mogu se zagnojiti
Gljivična infekcija kože
Gljivični pelenski osip najčešće se javlja kao posledica gljivične infekcije nekog drugog dela tela (npr. kao posledica gljivične infekcije usne šupljine nakon terapije antibioticima). Koža je naizgled crvena, na genitalnom području je blago nadignuta, hrapava i naborana, a na pelenskom delu obično je razbacano mnoštvo okruglastih flekica. Lekari i dermatolozi napominju da je izuzetno važno lečiti gljivični osip čak i kada su se svi simptomi povukli. Gljivična infekcija je veoma opasna ako se u potpunosti ne izleči jer postoji velika šansa da se vrati.
Alergijski prsten
Javlja se kao posledica hrane koju je beba jela. Do ove vrste osipa obično dolazi nakon uzimanja kiselog voća (npr. limuna) ili sosa na bazi paradajza. Reakcija se ispoljava pojavom crvenog kruga oko bebinog anusa. Ako dođe do pojave alergijskog prstena, trebalo bi iz bebine ishrane izbaciti namirnicu za koju se sumnja da je izazvala osip.
Seboreja
Ovaj upalni proces se može javiti na bilo kom delu tela, ali posebno je težak na pelenskom području. Seboreja je prepoznatljiva po velikim, crvenim, jasno odvojenim flekama rasprostranjenim po preponama, genitalijama i donjem delu stomaka. Koža na flekama je obično grublja, nadignutija i deblja nego kod ostalih vrsta osipa.
Alergije
Deca mogu da budu alergična na sve što dolazi u kontakt sa osetljivom kožom - sredstvima za pranje veša, sapunima, losionima, pa čak i pelenama. Ako imate problema s dugotrajnim osipom, probajte sa promenom proizvoda za negu deteta.
Ekcem
Najbolje ga možemo opisati kao delove kože koji su suvi, crveni i izazivaju jak svrab. Ekcem se može pojaviti na bilo kom delu tela. Može biti nasledan, ali najčešće izazvan reakcijom na mlečne proizvode.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Kućni poslovi koje nikako ne bi trebalo da radite u trudnoći
Bez obzira koliko se dobro osećate i što vaša trudnoća protiče u najboljem redu, postoje kućni poslovi koje bi za vreme iščekivanja naj...
-
Sastojci – 3 čaše od jogurta brašna – 1 čaša jogurta – 1 čaša ulja – ½ čaše šećera – 3 jaja – ½ limuna korica Način ...
-
Potrebno je: 5 soljica (od 150 ml) secera 4 soljice vode 3 soljice ulja 25 kasika brasna (500-550 g) 1 kesica praska za pecivo ...
-
Donosimo Vam nekoliko savjeta za tretiranje problema sa srcem! Ovi problemi se razlikuju i odnose se na uobičajne probleme kao što su...
Nema komentara:
Objavi komentar