četvrtak, 20. travnja 2017.
Kako iseći oštre bebine noktiće: 8 korisnih saveta za roditelje
Kada beba dođe na svet i pomene se seckanje noktića, mlade mame se uplaše ili unervoze od tog zadatka. Većina oseti strah i pomoć potraži od iskusnijih i tada na scenu stupaju bake, tetke, starije sestre...
Prvo sečenje noktića
Dešava se da neke mame na spisak stvari neophodnih u porodilistu novopečenim tatama odmah upišu i makazice za nokte jer se bebe, osim sa bujnom kosicom, često rađaju i sa dugim noktićima pa je prvo seckanje neophodno obaviti još u bolnici.
Po nekim savetima, bebama bar dve nedelje ne bi trebalo seći nokte, ali to bi mogao da bude i rizik. Iako izgledaju minijaturno i bezopasno, bebini noktići mogu da budu veoma opasni jer su izuzetno oštri, kao mini-žileti, pa mogu da ostave ozbiljne ožiljke na licu bebe. Noktići kod starije dece
Kad malo odrastu, po dečjim noktima ćete tačno znati šta su vaši klinci radili tokom dana. Nažalost, prljavi nokti su velika opasnost za dete koje non-stop gura ruke u usta, jer takvi su idealno sklonište za razne klice. Zato se trudite da nokti vaših mališana uvek budu kratko isečeni. Čišćenje noktiju trebalo bi da bude svakodnevna, večernja rutina, jer ništa lakše nego uveče, dok kupate dete, četkicom očistite i nokte.
Idealno vreme
Bebini noktići su meki poput papira, što znači da se veoma lako seku. Ono što je teško izvesti to je da beba bude mirna sve vreme dok joj seckate nokte. Zato budite strpljivi i pronađite bebici neku zanimaciju dok joj seckate nokte - dajte joj neku zanimljivu igračku koju će gledati i dodirivati drugom rukom, ili neki papir da ga gužva i šuška njime. Ako ne možete sami da savladate dete, potražite nečiju pomoć, na primer tate koji će pridržavati bebinu ručicu. Verovanja kažu da deci ne treba seći nokte dok spavaju, ali većina majki nema razumevanja za bapske priče te ovu delikatnu radnju obavljaju kada dete čvrsto spava.
Adekvatan pribor
Za seckanje noktiju koristite specijalne makazice sa zaobljenim vrhom. One su tako dizajnirane baš zbog neočekivanih, naglih bebinih pokreta, jer ako dete počne iznenada da se vrpolji dok mu seckate nokte, uz zaobljene makazice izbeći ćete da se beba ili vi ubodete oštrim vrhom.
Moguće povrede pri seckanju bebinih noktića
Kada seckate nokte može da se desi da uštinete kožicu na bebinom prstiću. Da biste to izbegli pritisnite jagodicu prsta nadole da biste odvojili kožicu od nokta i udaljili je od makazica. Ako vam se desi da slučajno uštinete kožicu na prstiću i dođe do krvarenja, nemojte se plašiti - to se često dešava skoro svakoj majci - već uzmite parče sterilne gazice ili čist pamučni tupfer za skidanje šminke, stavite ga na prstić i sačekajte da se krvarenje zaustavi.
Korisni saveti:
Pribor za seckanje noktiju potražite u specijalizovanim radnjama koje prodaju bebi-opremu, apotekama ili drogerijama.
Ako se detetu zacepi mali deo nokta, zalepite ga flasterom ili lepljivom trakom dok noktić ne izraste dovoljno da možete lepo da ga oblikujete. Ukoliko se zacepi veliki deo nokta, odsecite ga duž linije zacepljenja i pokrijte nokat flasterom dok ne poraste dovoljno da pokrije i zaštiti vrh prstića.
Sve dok dete ne nauči da sedi mirno dok mu seckate nokte, nemojte da koristite makazice sa oštrim vrhom.
Pre nego što krenete da seckate nokte makazice ili grickalicu isperite alkoholo, a vi dobro operite ruke.
Nokti se seku odmah posle kupanja jer tada omekšaju od tople vode i mnogo lakše se seku.
Ako dete oseća preveliki strah od sređivanja noktiju probajte da izmislite samo vašu pesmicu u kojoj ćete svakom prstiću na ruci dati posebno ime i tako pesmicom pozivati noktiće da dođu na ulepšavanje.
Nokte na nogama održavajte isto kao i na rukama. Ne smete ih pustiti da previše izrastu jer može da se desi da urastu i naprave veliki problem detetu.
Na rukama nokti brže rastu zbog češćeg dodira sa vodom, pa već posle sedam dana morate ponovo da ih sečete. Na nogama rastu sporije, pa će biti dovoljno da ih seckate na dve nedelje, ali najbolje je da ih proveravate posle svakog kupanja.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Kućni poslovi koje nikako ne bi trebalo da radite u trudnoći
Bez obzira koliko se dobro osećate i što vaša trudnoća protiče u najboljem redu, postoje kućni poslovi koje bi za vreme iščekivanja naj...
-
Sastojci – 3 čaše od jogurta brašna – 1 čaša jogurta – 1 čaša ulja – ½ čaše šećera – 3 jaja – ½ limuna korica Način ...
-
Potrebno je: 5 soljica (od 150 ml) secera 4 soljice vode 3 soljice ulja 25 kasika brasna (500-550 g) 1 kesica praska za pecivo ...
-
Donosimo Vam nekoliko savjeta za tretiranje problema sa srcem! Ovi problemi se razlikuju i odnose se na uobičajne probleme kao što su...
Nema komentara:
Objavi komentar