četvrtak, 18. svibnja 2017.

Zdravlje dece: Kako prepoznati i lečiti stafilokoke u grlu?


Zdravlje dece: Kako prepoznati i lečiti stafilokoke u grlu?

Produženo curenje i zapušenje nosa je česta pojava u prvoj godini života. Kod većine dece se radi o produženoj, ili bolje rečeno serijskoj virusnoj infekciji gornjih respiratornih puteva, pretežno nosića i grla.Nije u pitanju jedan virus koji se uvukao u nos pa traje dugo (mada nekada jedan virus može da pravi probleme nedeljama), već je skoro uvek problem u velikom broju virusa koji izazivaju simptome prehlade. Ima preko sto pedeset tipova virusa prehlade (zovu se rinovirusi i žive u sluznici nosa), veoma liče međusobno, a prave gotovo iste tegobe detetu.

Nažalost, ne postoji "ukršteni imunitet" na ovu grupu virusa, pa dete ove nedelje može da ima tip 7, sledeće tip 11... Dobro je da se uglavnom radi o dosadnim, ali ne mnogo opasnim virusima. Protiv njih nema leka - antibiotici su potpuno neefikasni, ali se detetu mora pomoći da prebrodi problem.

Kako pomoći detetu?
Otpušavanje nosića je veoma važno - olakšaće detetu disanje i uzimanje obroka, a na taj način će se u najvećoj meri osujetiti i jedna od čestih komplikacija dugotrajno zapušenog nosića - zapaljenje srednjeg uha! Fiziološki rastvor treba stavljati u nosić pred svaki obrok, ali i češće ako treba. Tu se teško može preterati imajući u vidu da se ne radi o leku, već o slanoj vodi. Ako fiziološki rastvor ne pomogne, treba se okrenuti kapima za nos koji sužavaju proširene krvne sudove u njemu.

Za devetomesečno dete pogodan je Efedrin od 0,5% koji kapaljkom treba staviti u obe nozdrve, tri-četiri puta dnevno (naravno,  posle čišćenja nosa fiziološkim rastvorom). Kapi su bezbedne, kada se poštuje doza i kada se ne primenjuju duže od četiri-pet dana.

Ako i pored svega detetu ne bude bolje javite se vašem pedijatru koji će znati šta treba da se radi. Kod dece koja imaju mesecima zapušen nos, a hrču noću, treba misliti i na uvećanje "trećeg krajnika" kao mogući uzrok problema.

Stafilokoke u grlu kod dece od devet meseci ne znače ništa, pod uslovom da dete nema izraženo crveno grlo i povišenu telesnu temperaturu, pa nije potreban ni antibiotik.

Nema komentara:

Objavi komentar

Kućni poslovi koje nikako ne bi trebalo da radite u trudnoći

Bez obzira koliko se dobro osećate i što vaša trudnoća protiče u najboljem redu, postoje kućni poslovi koje bi za vreme iščekivanja naj...