utorak, 16. svibnja 2017.

Začepljeni mliječni kanalići – najvažnije je često i potpuno pražnjenje dojki




Do začepljenja kanalića češće dolazi kod žena s hiperprodukcijom mlijeka, a učestalije je tijekom prvih tjedana dojenja i u zimskim mjesecima. Sve što pridonosi neadekvatnoj drenaži mlijeka povećat će rizik nastanka i učestalost začepljenja kanalića. Primalja je profesionalni zdravstveni djelatnik koji je u najbliskijem kontaktu s majkom od samog rođenja djeteta pa do odlaska kući.

Čimbenici rizika:

vanjski pritisak na dojku – tijesan grudnjak, nosiljka za dijete, majčini prsti, djetetova šačica, spavanje na trbuhu.
neučinkovito pražnjenje dijela dojke – nedjelotvorno sisanje, nepravilno prihvaćanje dojke, preskakanje podoja i hiperlaktacija.
hiperlipidemija – kod nekih majki je prilikom izdajanja pronađeno zgrudano mlijeko poput bijele niti masnog sadržaja – rijetko! Nakon uvođenja prehrane s nezasićenim masnim kiselinama stanje se poboljšava.
Primjenom adekvatnih mjera većina začepljenih kanalića će nestati u roku od nekoliko dana, bez da se iz takvog stanja razviju daljnje komplikacije. Međutim, mlijeko koje stagnira u mliječnim kanalićima savršeno je hranilište za razvoj bakterija. Zato je prvi korak u liječenju začepljenih kanalića često i potpuno pražnjenje dojki. Mnogi razlozi dovode do ove vrste problema, ali liječenje je u biti isto bez obzira na uzrok.

Steznik poslije porođaja – da ili ne?Video: porod u hrvatskom rodilištuŠto sve pomaže potaknuti prirodne trudove?Afirmacije za osnaživanje rodilja
Što dojilja može napraviti i koje mjere poduzeti?

Primjena vlažnih i toplih obloga prije dojenja (komprese, topli tuš, položaj iznad posude ispunjene toplom vodom). Toplina pojačava cirkulaciju zahvaćenog područja.
Masaža zahvaćenog područja – nježna cirkularna masaža područja kvržice.
Lagani pritisak iza mjesta začepljenja tijekom podoja poboljšava protok mlijeka.
Optimalan položaj djeteta na dojci – NAJVAŽNIJE.
Polaganje djeteta s bradom prema začepljenom području.
Poticati novorođenče na učestale podoje, svaka dva sata, uz primjenu različitih tehnika dojenja kako bi pritisak bio pravilno raspoređen na mliječne kanaliće. Vrlo neobična, ali efektivna tehnika dojenja je položaj na sve četiri. Novorođenče se stavi na krevet ili polegne na pokrivač položen na pod, a majka se postavi u položaj na sve četiri iznad novorođenčeta. Dojkama treba dopustiti da slobodno padaju prema djetetu. Ovakav položaj će potaknuti drenažu mliječnih kanalića puno učinkovitije od bilo koje druge tehnike dojenja.
Na početku podoja ponuditi novorođenčetu prvo bolnu dojku.
Spavanje na leđima ili postrance kako ne bi došlo do pritiska na zahvaćeno i bolno područje.
Primjena analgetika ako je potrebno.
Rehidracija

Nema komentara:

Objavi komentar

Kućni poslovi koje nikako ne bi trebalo da radite u trudnoći

Bez obzira koliko se dobro osećate i što vaša trudnoća protiče u najboljem redu, postoje kućni poslovi koje bi za vreme iščekivanja naj...