utorak, 16. svibnja 2017.
Kako se vaši organi menjaju tokom trudnoće?
Organski sistemi koji su najviše podložni promenama tokom trudnoće su:
– Kardiovaskularni sistem
– Bubrezi
– Respiratorni sistem
– Digestivni sistem
– Jetra
Kardiovaskularni sistem
Volumen krvi se dramatično povećava od 6. do 8. nedelje trudnoće, a svoj maksimum dostiže od 32. do 34. nedelje trudnoće. Volumen plazme se povećava za 40 do 50%, a masa eritrocita za 20 do 30%. Dolazi do manjka koncentracije hemoglobina, zbog čega je ključno povećati unos gvožđa i folne kiseline kako bi se nivo hemoglobina vratila u normalu (12g / dl). Srce menja svoj položaj i veličinu. Povećavaju se obe komore, dijafragma se pomera gore i uzrokuje pomeranje srca ulevo i napred.
Kako se menjaju hormoni u prvom satu posle trudnoće
Krvni pritisak se, ako je u pitanju potpuno zdrava trudnoća, nikada ne povećava. Zapravo, trudnice će češće osetiti lagani pad dijastolnog krvnog pritiska.
Bubrezi
Bubrezi prolaze kroz najznačajnije anatomske promene. Celokupni gornji mokraćni sistem se povećava, a glavni uzročnik je opstrukcija uretre na samom početku karlice do proširenja materice. Rast gornjeg mokraćnog sistema je uzrokovan i povećanjem nivoa progesterona. Ove anatomske promene mogu trajati i do 6 nedelja nakon porođaja.
Ženski mozak se menja nakon rodjenja bebice 🙂 evo i kako
Respiratorni sistem
Hormonalne promene uzrokuju oticanje zidova respiratornog sistema. Može doći do hronične zacepljenosti nosa, promene glasa i infekcija gornjeg respiratornog sistema. Podizanje dijafragme za oko 4 centimetra uzrokuje smanjenje kapaciteta pluća. Potreba za kiseonikom se konstantno povećava, barem za 20%. Tokom porođaja se potreba za kiseonikom može povećati za čak 60%.
Sistem za varenje
Povećanje materice može uzrokovati lagano pomeranje želudca i slepog creva. Želudac zauzima vertikalni položaj, umesto vodoravni. To može uzrokovati vraćanje želudačnog sadržaja u gornji deo digestivnog sistema.
Jetra
Tokom trudnoće dolazi do fizioloških promena jetre. Smanjuje se ukupna nivo proteina, naročito albumin. Nivo alkalnih fosfata se takođe povećava, i to za 2 do 4 puta.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Kućni poslovi koje nikako ne bi trebalo da radite u trudnoći
Bez obzira koliko se dobro osećate i što vaša trudnoća protiče u najboljem redu, postoje kućni poslovi koje bi za vreme iščekivanja naj...
-
Sastojci – 3 čaše od jogurta brašna – 1 čaša jogurta – 1 čaša ulja – ½ čaše šećera – 3 jaja – ½ limuna korica Način ...
-
Potrebno je: 5 soljica (od 150 ml) secera 4 soljice vode 3 soljice ulja 25 kasika brasna (500-550 g) 1 kesica praska za pecivo ...
-
Donosimo Vam nekoliko savjeta za tretiranje problema sa srcem! Ovi problemi se razlikuju i odnose se na uobičajne probleme kao što su...
Nema komentara:
Objavi komentar