Percepcije ukusa kod bebe su, ustvari, razvijene i pre rođenja. Već od petog meseca majčine trudnoće, beba opaža ukuse i mirise koji prolaze kroz amnionsku tečnost. U toj fazi je teško razlučiti šta joj se sviđa, a šta ne. Međutim, sigurno je da već tada ima kompletan čulni aparat - u obliku malih prijemnika, koji se nalaze unutar usta i nosa, a direktno su povezani sa mozgom.
"Dobar" i "loš" ukus hrane
Na početku, beba je u stanju da „podeli“ hranu u dve velike kategorije: ono što joj je ukusno - poput šećera, i ono što nije - uglavnom sve što je kiselo, ljuto i izaziva reakciju nadraženosti na nivou ukusnih papila. Tokom otkrivanja novih vrsta hrane, beba stvara detaljniji „repertoar“, i to kada nauči da identifikuje senzorne signale koji dolaze iz mozga.
Beba raspoznaje slatko, slano, kiselo i gorko, i izrazima lica pokazuje koji joj se ukusi sviđaju. Oni su, doduše, isti za sve bebe sveta. Bilo da je rođeno u srcu Afrike ili na Aljasci, novorođenče jednako reaguje kada proba nešto iz četiri velike porodice ukusa. Postoji jedinstvena i urođena sklonost prema slatkom - koja se ne pojavljuje samo kod ljudi, već i kod životinja. Sve što je slano, bebe takođe relativno dobro prihvataju, pod uslovom da nije preslano. Međutim, sve što je kiselo ili gorko, automatski izaziva reakciju odbijanja, koja je manje ili više intenzivna.
Ukusne papile su osetljive
Gornja površina jezika je pokrivena malim ispupčenjima - koja se zovu papile, a između njih se nalaze kvržice čula ukusa. Individualne razlike, koje se tiču ukusa, potvrđuju se tokom meseci i neizbežno utiču na način ishrane svake bebe. Što je beba osetljivija na nivou ukusa, to će se više pokazati „teškom“ nad sadržajem svog tanjira. Na taj način mogu da se objasne posebne sklonosti za određene ukuse –slatko ili, pak, slano. Ipak, uprkos svim genetskim i opštim predispozicijama, na nivou ukusa ništa još nije konačno. Paradoksalno, iako na formiranje ukusa kod bebe utiče genetika, jednako je važan i kulturološki uticaj. Ista je stvar i sa jezikom kojim beba govori. Svi smo mi programirani da govorimo jednim jezikom, ali naše kulturološko okruženje određuje jezik koji treba da naučimo. To se, takođe, dešava i sa ishranom.
Uživanje u ukusu se uči
Beba razvija svoj ukus kroz prehrambene i kulinarske navike svoje porodice - probajući sve što joj se ponudi, ali i tako što uzima hranu iz tanjira svojih roditelja. Na taj način, ona počinje da prihvata ukuse koje je instinktivno želela da odbaci. Mali Meksikanac će se u vrlo ranom uzrastu navići na vrlo začinjenu hranu, mali Indijac će brzo da se privikne na kari, dok će francuska beba naučiti da voli raskošan ukus sireva. Sve te bebe pri rođenju nisu imale posebne sklonosti ka jakim ukusima ili začinima, upravo suprotno. Pošto se uživanje u ukusu uči iz dana u dan, logično je zaključiti da će beba koja otkriva širok raspon ishrane - imati veće izglede da postane pravi mali gastronom, kojeg privlače nove stvari i koji je otvoren za sva moguća kulinarska iskustva.
Period odbijanja novih ukusa
Do druge godine života, potrebno je naučiti bebu da proba različite vrste hrane, jer nakon toga ulazi u period kada postaje „teška“ što se tiče ishrane. Izbegavajte ucene
Kada dete pristane da nešto proba, srdačno mu čestitajte, kako bi se osetilo važnim. Ako odbije, ponašajte se kao da se ništa nije dogodilo. Treba, svakako, izbegavati ucene, poput: „Ako ne pojedeš sir, nećeš dobiti desert“. Čak i ako pristane da pojede komadić sira kako bi dobilo desert, dete neće ceniti njegov ukus, već se može dogoditi da dugo vremena ukus sira kod njega izaziva gađenje, upravo zato što ga podseća na konfliktnu situaciju. To ponašanje, koje se naziva „prehrambena neofobija“ (što znači strah od novog), nema ništa zajedničkog sa reakcijama kapricioznog mališana. Reč je o normalnoj fazi razvoja, koja obuhvata oko 60 odsto dece uzrasta od dve do sedam godina. Posebno kritično je razdoblje između četvrte i šeste godine života. U praksi se to javlja kao manje ili više odlučno odbijanje da se probaju nove vrste hrane. Dete traži uvek iste namirnice, pokazujući sklonost prema glatkoj i mekanoj hrani, kao i „neutralnim“ ukusima, odnosno ukusima i mirisima koji nisu intenzivni. Tako se ulazi u poznatu fazu: pire-šunka, testo-šunka, piletina-pire, što za odrasle predstavlja neopisivu monotoniju. Međutim, ta monotonija zadovoljava ukusne papile mališana!
Otkrivanje kulinarske raznolikosti
Kako roditelji da reaguju ako se suoče sa takvim nedostatkom prehrambene znatiželje? Sigurno ne smeju da prisiljavaju dete da pojede neku određenu hranu. Na taj način se izlažu opasnosti da svaki put izazovu pravu „dramu“ i hrani oduzmu dimenziju uživanja - koja je istovremeno temelj za dobar razvoj, ali koja poseduje i hranljivu vrednost. Ali, ne smeju ni da se obeshrabre i čekaju da pomenuta faza prođe sama od sebe, pa da ostave dete sa „večnim“ tanjirom pirea i piletine. Upravo suprotno, roditeljima je u interesu da što pre probude papile mališana. Najbolji način da mu ponude nove namirnice, jeste kroz igru - koja se naziva „učinak privikavanja“. Naime, što je jedan oblik hrane bliži detetu, ono će pre naučiti da ga ceni, i pre će da ga prihvati. Ako mu se ne sviđa određena hrana, nemojte da klonete duhom. Naprotiv, treba da mu ponudte upravo tu hranu - i to najmanje pet puta kroz nekoliko nedelja razmaka. Neka dete učestvuje u porodičnim obrocima, u toploj i opuštenoj atmosferi, neka „ukrade“ nešto iz maminog ili tatinog tanjira, jer to može da razvije njegovu sklonost da proba nove stvari i otkrije kulinarske raznolikosti. Sve to, naravno, pod uslovom da roditelji uživaju u ukusnoj i raznovrsnoj ishrani, i da to i pokazuju.
Kako da vaše dete postane pravi mali sladokusac?
• Ostavite detetu određenu slobodu izbora i nemojte se fiksirati za načela dijetetike. Voće, koje deca generalno vole, odlična je dopuna ili zamena za povrće. Ako vaše dete ne voli crveno meso, nemojte da insistirate. Dajte mu belo meso, koje nema tako jak ukus, a jednako je bogato belančevinama.
• Nemojte prisiljavati dete, ali nemojte ni da upadnete u klopku „ishrane po naručenom jelovniku“ - pa da mu spremate samo ono što želi da jede. U tom slučaju, dete može da se zadovolji onim što poznaje od hrane, i jednom - kada se na to navikne, neće više ništa hteti da proba.
• Pustite dete neka uživa u svojoj „kuhinji“. Ponudite mu, na primer, običan jogurt u koji ono može da doda šta želi: pekmez, keks, komadiće voća. Na taj način, dete dobro identifikuje sve što jede i bolje opaža različite ukuse: kiselost jogurta, slatkoću keksa, posebne ukuse nekih vrsta voća.
• Pustite dete da vrlo rano otkrije autentične ukuse, i to tako što ćete mu ponuditi da proba sirovu hranu: paradjz, šargarepu, list salate - pustite ga neka ih gricka bez ikakvih umaka ili kuvanja.
• Neka dete učestvuje u pripremi obroka. Pokazaće veću želju da nešto proba ako je to zajedno sa vama pripremalo, jer će se sećati lepih i zabavnih trenutaka provedenih sa vama.
• Pustite mališana da stavlja ruke u svoj tanjir i tako upoznaje hranu. Diranje hrane je osnova za prihvatanje ukusa.
Nema komentara:
Objavi komentar