četvrtak, 18. svibnja 2017.
10 stvari koje mogu uzrokovati bol pri dojenju
Ukoliko osećate bol svaki put kada pokušate da nahranite bebu, možda će vam se učiniti da nećete izdržati ni sledećih šest dojenja, a kamoli nedelja. Ali istina je da pri dojenju ne bi trebalo da osećate ikakvu bol, a ako se bol ipak javi, to je znak da nešto nije u redu.
Uz pomoć stručnjaka moći ćete da bezbolno dojite... Evo 10 stvari koje bi trebalo da razmotrite pre toga:
Da li je problem u bebinom položaju pri sisanju?
Beba koja nije u pravilnom položaju možda nije u stanju da lepo ustima uhvati bradavicu, pa mama može da oseća bol pri dojenju. Isto se dešava i kada beba ne može lepo da otvori svoja ustašca. Budite sigurne da je beba blizu vaših grudi. Takođe, ne bi trebalo da bude prevelikog prostora između mame i bebe. Stomačić mora da bude okrenut ka vama, a ne ka plafonu, a usta treba da budu u visini bradavice.
Ako vam se učini da beba ne sisa dobro, ili da nije dobro ustima obuhvatila bradavicu, trebalo bi da prekinete dojenje, a potom svoj prst stavite u ugao bebinih usana i lagano izvučete bradavicu iz njenih usta, pa pokušate ponovo.
Da li su vaše grudi pune mleka?
Nekoliko dana nakon što ste se porodili, grudi su najčešće tvrde zbog mleka, pa je bebi uglavnom teško da pravilno uhvati bradavicu. Najbolje rešenje za to je da pre dojenja stavite topli oblog na dojku, malo je izmasirate, i na taj način omekšate područje oko bradavice kako bi beba lakše pravilno uhvatila bradavicu i sisala.
Da li je vaša bradavica čudnog oblika ili boje nakon dojenja?
Ako vaša bradavica nakon dojenja izgleda drugačije (ravna ili previše ispupčena ili ima belu liniju), ovo može da se dogodi ako beba ne sisa pravilno ili ima neku anatomsku varijaciju, kao što je rezica ispod jezika, pa čak i rascep mekog nepca. U ovim slučajevima lekarski pregled može da bude od neprocenjivog značaja.
Da li imate neke promene na koži ili mlečne plikove - blistere?
Mnoge mame koje su dojile susrele su se sa mlečnim plikovima ili blisterima, koji nastaju iz različitih razloga, a najčešće su u pitanju nepravilan položaj bebe, zastoj mleka i soor iliti mlečac. Ako su plikovi bliži samoj bradavici, verovatno da je u pitanju nepravilno sisanje. Nekada nije lako da ovi plikovi nestanu, s obzirom da svaki put kada beba sisa, plik može da pukne i da se rana ponovo javi.
Da li imate plik ili belu tačku na vrhu bradavice?
Ako ste primetili da vam se na vrhu bradavice pojavio plik ili bela tačkica i ako ne osećate bol, problem će se verovatno rešiti sam od sebe. Ali ukoliko vam ovo pričinjava bol, možete da probate da potopite dojku u toplu vodu, zatim istrljate višak kože, a onda i rukom pokušate da izbacite mleko iz tog područja. Ako imate uporne i česte plikove na vrhu bradavice, najbolje je da potražite stručnu pomoć.
Da li imate zastoj mleka?
Ako primetite da vam mleko otežano izlazi ili čak uopšte ne izlazi moguće je da imate problem začepljenja mlečnog kanala koji se može osetiti kao bolna, osetljiva i tvrda grudva u dojci. Bol koju mama oseća prestaje kada mleko nađe put kroz začepljenje, a zastoj se obično javlja u jednoj dojci. Ono što može da pomogne je pravilan položaj bebe, masaža, kao i primena toplote pre dojenja.
Da li imate simptome mastitisa (upala mlečne žlezde)?
Da li se odjednom osećate kao da imate simptome gripa praćene temperaturom, a grudi su vam tvrde, crvene i bolne pri dodiru? Moguće je da imate mastitis ili upalu dojke. Ako mislite da u takvom stanju ne smete dojiti bebu, varate se. Beba je vaš najbolji saveznik u rešavanju problema sa zastojem mleka i mastitisom.
Da li je u pitanju soor?
Ako je položaj bebe provereno dobar, a mama i dalje oseća bol, moguće je da je u pitanju soor ili mlečac - gljivična infekcija koja se može prepoznati po belim tačkicama, kasnije i naslagama na detetovom jeziku i usnoj šupljini. Ovo nije ozbiljan problem, ali bol u bradavicama koja se može javiti prilično je neprijatna i može oslabiti majčinu motivisanost da doji. Ako primetite ove simptome, najbolje je da se obratite lekaru.
Da li koristite pumpicu za izmlazanje mleka?
Ako često koristite pumpicu za izmlazanje mleka, proverite da li koristite ispravnu veličinu. Proizvođači pumpica imaju različite veličine, pa lako možete pogrešiti. Pokušajte da koristite onu sa najužim plastičnim delom koji se prislanja na dojku.
Da li su vašoj bebi počeli da rastu zubići?
Pojava zubića ne znači da je vreme da bebu odvikavate od dojenja. Većini beba, zubići počinju da rastu između četvrtog i sedmog meseca, a tada je dojenje još uvek važno. Probajte da vašoj bebi date ohlađenu glodalicu ili čak smrznuti, mokri peškir da žvaće neposredno pred dojenje. Udaljite bebu od grudi čim vam se učini da je dovoljno sisala i obratite pažnju na znake koji nagoveštavaju da će beba upotrebiti zubiće.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Kućni poslovi koje nikako ne bi trebalo da radite u trudnoći
Bez obzira koliko se dobro osećate i što vaša trudnoća protiče u najboljem redu, postoje kućni poslovi koje bi za vreme iščekivanja naj...
-
Sastojci – 3 čaše od jogurta brašna – 1 čaša jogurta – 1 čaša ulja – ½ čaše šećera – 3 jaja – ½ limuna korica Način ...
-
Potrebno je: 5 soljica (od 150 ml) secera 4 soljice vode 3 soljice ulja 25 kasika brasna (500-550 g) 1 kesica praska za pecivo ...
-
Donosimo Vam nekoliko savjeta za tretiranje problema sa srcem! Ovi problemi se razlikuju i odnose se na uobičajne probleme kao što su...
Nema komentara:
Objavi komentar