petak, 21. travnja 2017.
Šta bebe sanjaju?
Nauka se do sada više puta bavila pitanjem novorođenčetovog sna, ali se naučnici još uvek ne usuđuju da daju konačan odgovor na pitanje da li i bebe sanjaju. Međutim, oni su detaljno objasnili sve pojave koje prate časove spavanja beba i objasnili da najmlađi prolaz kroz slično iskustvo kao odrasli, zbog čega je vrlo moguće da i one sanjaju...
Faze spavanja
Spavanje se deli na dve faze: aktivan i miran san. U toku aktivnog sna, oko se brzo pomera, a ova faza se još naziva i REM faza, a u toku nje dolazi do sanjanja. Novorođene bebe počinju spavanje blažom REM fazom, a potom prolaze kroz blag, dubok i veoma dubok san, da bi se ponovo vratile u REM fazu i ponovile krug.
Prava funkcija ove faze sna izazvala je mnogo polemika među naučnicima, ali se svi oni slažu da je ona od velike važnosti, kakvu god ulogu obavljala.
Ranije je utvrđeno da odrasli i starija deca za vreme REM faze imaju izuzetno žive snove, ali su neka istraživanja ukazala na to da to nije slučaj s novorođenom decom. Kako napominju autralijski naučnici koji su sproveli jedno slično istraživanje, deo mozga koji je aktivan tokom ove faze kod odraslih nije aktivan kod beba! Zbog toga je postavljeno pitanje sanjaju li bebe na onaj način na koji mi to činimo.
Ipak, budući da bebe često zapadaju u REM faze, većina stručnjaka smatra da i bebe imaju snove, baš kao i odrasli. Veruje se da, dok su u materici, one sanjaju muziku, glasove i otkucaje srca, a da su nakon rođenja u njihovim snovima zastupljeni stimulansi iz detetovog okruženja.
Imaju li bebe noćne more?
Kako navodi sajt Professor’s House, naučnici pretpostavljaju da bebe nemaju strašne snove i da se noćne more prvi put javljaju između treće i pete godine života.
"Svako ko je čuo bebu kako se naglo budi i glasno plače se s tim ne bi složio", kaže američki pedijatar dr Alan Grin, koji spada u zagovornike teorije da su sva ljudska bića podložna noćnim morama.
"Sve vredno plača je vredno sanjanja", smatra on i napominje da su bebe izložene stresu zbog bola, gladi ili samoće.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Kućni poslovi koje nikako ne bi trebalo da radite u trudnoći
Bez obzira koliko se dobro osećate i što vaša trudnoća protiče u najboljem redu, postoje kućni poslovi koje bi za vreme iščekivanja naj...
-
Sastojci – 3 čaše od jogurta brašna – 1 čaša jogurta – 1 čaša ulja – ½ čaše šećera – 3 jaja – ½ limuna korica Način ...
-
Potrebno je: 5 soljica (od 150 ml) secera 4 soljice vode 3 soljice ulja 25 kasika brasna (500-550 g) 1 kesica praska za pecivo ...
-
Donosimo Vam nekoliko savjeta za tretiranje problema sa srcem! Ovi problemi se razlikuju i odnose se na uobičajne probleme kao što su...
Nema komentara:
Objavi komentar